10 najvyššých budov sveta
2. 2. 2011
Desať najvyšších budov sveta
1. Burdž Chalifa
Burdž Chalífa (doslova Kalifova veža ), staršie Burdž Dubaj (doslova Dubajská veža ), je mrakodrap v meste Dubaj v Spojených arabských emirátoch. Výstavba začala 21. septembra 2004 a predpokladané otvorenie budovy bolo naplánované na január 2010.
Stavba bola otvorená 4. januára 2010. Celková výška budovy vrátane antény je po dokončení 828 metrov. Po dokončení v roku 2010 sa stala bezkonkurenčne najvyššou budovou na svete, pričom výrazne predbehla Taipei 101, ako aj plánovanú Freedom Tower v New Yorku. Autorom budovy je Adrian Smith, ktorý pracoval do roku 2006 v spoločnosti Skidmore, Owings and Merrill. Staviteľmi sú spoločnosti Samsung Engineering & Construction, Besix a Arabtec.
2. Taepei 101
Taipei 101 101-poschodový mrakodrap v meste Taipei v Taiwane. Je to druhá najvyššia budova na svete v troch zo štyroch kategórií uznaných organizáciou Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Pôvodné meno budovy bolo Finančné centrum Taipei, založené na pôvodnom čínskom názve.
Má 101 podlaží nad zemou a 5 pod zemou. Drží rekordy v nasledovných kategóriách:
Výška od zeme po vrchol štruktúry, 509 metrov, držiteľom predošlého rekordu boli Petronas Towers, (452 metrov)
Výška od zeme po strechu, 449 metrov, držiteľom predošlého rekordu bol Sears Tower (442 m)
Výška po najvyššie používané podlažie, 439 metrov, predošlý rekord držal Sears Tower
Najvyššia rýchlosť stúpania výťahu, 16,83 m/s
Najväčšie odpočítavacie hodiny na Silvestra
3. Shangai World Financian Center
Shanghai World Financial Center je mrakodrap v Šanghaji v Číne. Tento obrovský mrakodrap predpovedá vzhľad čínskej megalopoly, zahŕňa nielen kancelárie, ale i hotel, nákupné strediská, reštaurácie, konferenčné siene a súkromný klub. Kapacita mrakodrapu predpokladá 12 000 ľudí. Posledné podlažie umiestnené v kruhovom otvore na samom vrchole stavby, ktorý pripomína ucho ihly (z dôvodu zmiernenia tlaku vetra), slúži ako turistická rozhľadňa.
14. septembra 2007 bol dosiahnutý najvyšší bod stavby 492 metrov a tým sa budova stala druhou najvyššou budovou na svete a najvyššou dokončenou stavbou v Číne, vrátane Hong Kongu. Budova bola dokončená v roku 2008. 14. augusta 2007 vypukol na 40. poschodí požiar, škody boli malá a nikto nebol zranený.
28. augusta 2008, bola budova SWFC oficiálne otvorená. Najvyššie položená vyhliadkové plošina (z celkových 3) je vo výške 474 m a je najvyššou rozhľadňou na svete.
4. Petronas Towers
Petronas Towers (v Malajčine: Menara Berkembar Petronas) je dvojica mrakodrapov v hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur. Má 452 metrov. Do dokončenia budovy Tapiei 101 17. októbra 2003 to boli najvyššie budovy na svete a stále im patrí titul najvyššej dvojice mrakodrapov. Autorom návrhu je argentínsky architekt César Pelli.
Pôdorys veží bol pôvodne navrhovaný v tvare dvanásťcípej hviezdy, na odporúčanie malajzijského premiéra Datuka Seri Dr Mahathira Mohamada bol však zmenený na tvar dvoch vzájomne pootočených štvorcov - osemcípej hviezdy, typickej pre islamskú symboliku. Symetrická kompozícia veží zdôrazňuje ich rolu ako symbolickej vstupnej brány nielen do mesta samotného, ale tiež do "nekonečna". Petronas Towers znamenali odklon od dovtedajších malajských výškových budov stavaných v medzinárodnom štýle.
5. Nanjing Greenland Financial Center
Nanjing Greenland Financial Center je 450-m vysoký (1500 ft) mrakodrap. 89-poschodová budova má kancelárske priestory a obchodné plochy v dolnej časti, a reštaurácie a verejné observatória v hornej časti. Vyhliadková terasa na 72. poschodí, 287 m (940 ft) nad zemou, zabezpečí voľný, panoramatický výhľad na okolie a Nanjing Yangtze rieky dve jazerá a Ningzheng-chrbát hory.
6. Willis Tower
Willis Tower (do 15. júla 2009 Sears Tower) je mrakodrap, ktorý nachádza v Chicagu. Po dokončení v 3. mája 1973 nahradil so svojimi 442 metrami v rebríčku najvyšších budov sveta Svetové obchodné centrum a tak si získal titul najvyššej budovy sveta. Ten mu vydržal až do roku 1998 kedy dokončili v Kuala Lumpure výšku dvojice mrakodrapov Petronas Towers.
Budova je postavená v internacionálnom štýle a stala sa symbolom moderného Chicaga.
7. Guangzhou International Finance Center
Je 440.2 metrov (1444 ft) vysoký mrakodrap vo výstavbe v Zhujiang Avenue West v okrese Tianhe v Guangzho v Číne. Stavba bola dokončená dňa 31. decembra 2008. Budova a jeho dvojča sa stala jednou z najvyšších výškových budov v Guangzhou a v Číne, a slúži ako konferenčné centrum, hotel a kancelárske priestory.
8. Ťin mao ta-ša
Ťin mao ta-ša (Jin Mào Dàshà, doslova: Zlatá bohatstvom oplývajúca/luxusná/nádherná výšková/veľká budova; po anglicky Jin Mao Tower) je 88-podlažný mrakodrap vysoký 421 metrov v meste Šanghaj, v časti Pchu-tung (Pudong).
Je to najvyššia budova v Číne a piata najvyššia na svete výškou po strechu a siedma najvyššia výškou po vrchol. Obsahuje kancelárske priestory a šanghajský hotel Grand Hyatt.
9. Two International Finance Centre
2 International Finance Centre je najvyšší mrakodrap v Hong Kongu . Má 90 poschodí, 62 výťahov, výška najvyššieho poschodia je 401,9 metrov, výška po strechu 406,9 metrov a celková výška po najvyšší bod 415,8 metrov.
Svojou výškou sa na deviatom mieste rovnako umiestnila Trump International Hotel And Tower.
9. Trump International Hotel and Tower v Chicagu
Budová má výšku 415,1 metrov . Architekt, ktorý túto budovu navrhol sa volá Adrian Smith, ktorý sa venuje hlavne projektovaniu výškových budov a mrakodrapov.
Trump International Hotel & Tower je zároveň najvyššou obytnou budovou sveta.
10. CITIC Plaza
Čung-sin kuan (po anglicky Sky Central Plaza alebo CITIC Plaza) je mrakodrap s 80 podlažiami v meste Kanton v Číne. Celková výška budovy vrátane antén je 391 metrov. Dokončený bol v roku 1997 a svojho času to bola najvyššia budova na svete mimo New Yorku a Chicaga a najvyššia budova v Číne a Ázii. V súčasnosti (2007) je to tretia najvyššia budova v Číne po Ťin mao ta-ša v Šanghaji a 2 International Finance Centre v Hong Kongu, šiesta v Ázii a siedma na svete. Je to najvyššia betónová budova na svete.
Najväčšími staviteľmi supervysokých budov v súčasnosti sú Čína a krajiny Blízkeho východu. Vysokou koncentráciou vysokých budov vyniká najmä Dubaj.
Predpokladá sa, že v r. 2020 by najvyššia budova mohla dosiahnuť výšku až 1 km. Jedným z projektov takejto budovy je Nakheel Tower v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch.
Komentáre
Prehľad komentárov
Je to dobré, ale mohli by ste tam dať aj obrázky. Inač máte celkom dobrú stránku.
Obrázky
(Ubul, 13. 6. 2011 20:20)